Joi, 06 Octombrie 2022

Sportul pentru toți

Sărbătorirea Zilei Forțelor Terestre Române reprezintă un eveniment marcant în cadrul evocării tradițiilor Armatei României.

Istoria Forțelor Terestre Române se identifică cu istoria Armatei României, iar astăzi Forțele Terestre reprezintă forța care dă încredere populației că suntem în măsură să răspundem adecvat și eficace oricăror situații.

Divizia 2 Infanterie „Getica” a planificat și organizat, la nivelul garnizoanei Buzău, în perioada 12-14 aprilie, competiții sportive dedicate sărbătoririi Zilei Forțelor Terestre Române.

Competiția a constat în trei discipline sportive: fotbal-tenis, tenis de masă și cros.

La finalul competițiilor clasamentul a arătat astfel:

  1. Fotbal-tenis:

Locul 1: echipa formată din plutonier major Dumitru Opriș, fruntaș Andrei Goicea și fruntaș Alin Brăiescu, Batalionul 200 Sprijin „Istrița”;

Locul 2: echipa formată din căpitan Marcel Calița, caporal clasa a II-a Ionuț Giurea și soldat Marius Ioniță, Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”;

Locul 3: echipa formată din caporal clasa a II-a Cătălin Drăgoiu, fruntaș Marius Suditu și fruntaș Tiberiu Chioașcă, Batalionul 47 Comunicații și Informatică „General Nicolae Petrescu”.

  1. Tenis de masă:

Locul 1: caporal clasa a III-a Florin Bobe, Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”;

Locul 2: fruntaș Marius Suditu, Batalionul 47 Comunicații și Informatică „General Nicolae Petrescu”;

Locul 3: sergent Ciprian Bejenariu, Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”.

  1. Cros feminin:

Locul 1: sergent Alexandra Milu la categoria - 35 ani și sergent Mădălina Nițu la categoria + 35 ani, Batalionul 200 Sprijin „Istrița” ;

Locul 2: soldat Andreea Petcu la categoria - 35 ani, Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”;

Locul 3: soldat Mirela Arsene la categoria - 35 ani, Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”.

  1. Cros masculin, categoria - 35:

Locul 1: soldat Alin Hoțescu, Batalionul 47 Comunicații și Informatică „General Nicolae Petrescu”;

Locul 2: fruntaș Alin Brăiescu, Batalionul 200 Sprijin „Istrița”;

Locul 3: fruntaș Alexandru Negoiță, Batalionul 47 Comunicații și Informatică „General Nicolae Petrescu”.

  1. Cros masculin, categoria +35:

Locul 1: plutonier major Mihăiță Maftei, Batalionul 47 Comunicații și Informatică „General Nicolae Petrescu”;

Locul 2: plutonier major Laurențiu Constantin, Batalionul 3 Geniu „General Constantin Poenaru”;

Locul 3: plutonier major Sorin Ezaru, Batalionul Geniu „General Constantin Poenaru”.

Premierea a avut loc la comandamentul marii unități în prezența comandantului Diviziei 2 Infanterie „Getica”, generalul-maior Ciprian MARIN, care a transmis felicitări tuturor participanților, apreciind valorificarea aptitudinilor fizice într-un sistem competițional organizat.

Citit 330 ori

D2I 18.10.2010

Adresa:

Unitatea Militară 02470, Bulevardul Mareşal Alexandru Averescu, nr. 1, Buzău, cod poştal 120257

Email:

relatii.publice02470@forter.ro

Telefon:

0238725910 / 0238426521

Vremea

BUZĂU

 

Social Media