Sâmbătă, 31 Octombrie 2020

Șef de stat major

Colonel Ovidiu CONDURUŢĂ


ColConduruta

Data şi locul naşterii: 14.07.1967,  Vulcan, judeţul Hunedoara.

Studii:

- Program postuniversitar de formare şi dezvoltare profesională continuă - CONDUCERE STRATEGICĂ, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2016;

- Program postuniversitar de formare şi dezvoltare profesională continuă - CONDUCERE STRUCTURI MILITARE, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2013;

- Curs postuniversitar - CONDUCERE FORŢE TERESTRE, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2011;

- Curs de comunicare şi relaţii publice pentru comandanţi de mari unităţi şi comandamente, Direcţia Informare şi Relaţii Publice, Bucureşti, 2011;

- Program de pregătire în limba Engleză, Centrul Regional de Resurse şi Învăţare, Sibiu, 2010;

- Facultatea de Comandă şi Stat Major - CONDUCERE INTERARME FORŢE TERESTRE, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2007;

- Curs ADL INTRODUCTION TO NATO,  Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti, 2006;

- Curs postuniversitar de perfecţionare Managementul Instituţiilor Publice, Institutul de Administrare a Intreprinderilor, Universitatea „Transilvania”, Braşov, 2002;

- Curs intensiv de Informatică, Institutul de Administrare a Intreprinderilor, Universitatea „Transilvania”, Braşov, 2002;

- Facultatea de Ştiinţe Economice – MARKETING, Universitatea „Transilvania”, Braşov, 1998;

- Curs de specializare, Centrul de perfecţionare a pregătirii cadrelor de logistică „General Constantin Zaharia”, Bucureşti, 1995;

- Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”- Intendenţă, Sibiu, 1989;

- Liceul Militar de Marină „Alexandru Ioan Cuza”- Navigaţie, Constanţa, 1985.

Funcţii îndeplinite:

- 15.03.2019- prezent: Şef de stat major, Divizia 2 Infanterie „Getica”, Buzău;

- 01.02.2018-15.03.2019:  Şef de stat major - împuternicit, Divizia 2 Infanterie „Getica”, Buzău;

- 15.10.2017-01.02.2018: Locţiitor pentru operaţii al şefului de stat major, Comandamentul Forţelor Întrunite „General Ioan Emanoil Florescu”, Bucureşti;

- 14.03.2017-15.10.2017: Şef serviciu operaţii întrunite (J3 Operaţii), Comandamentul Forţelor Întrunite „General Ioan Emanoil Florescu”, Bucureşti;

- 12.07.2016-14.03.2017: Şef al operaţiilor (J3 Operaţii) - împuternicit, Comandamentul Forţelor Întrunite „General Ioan Emanoil Florescu”, Bucureşti;

- 01.03.2016-12.07.2016: Şef serviciu operaţii întrunite (J3 Operaţii), Comandamentul Forţelor Întrunite „General Ioan Emanoil Florescu”, Bucureşti;

- 01.06.2010-01.03.2016: Comandant batalion, Batalionul 21 Vânători de Munte „General Leonard Mociulschi”, Predeal;

- 15.09.2009-01.06.2010: Şef al operaţiilor (S3 Operaţii)  - împuternicit, Brigada 2 Vânători de Munte „Sarmizegetusa”, Braşov;

- 27.07.2007-15.09.2009: Şef birou acţiuni militare şi instrucţie (S3 Operaţii), Brigada 2 Vânători de Munte „Sarmizegetusa”, Braşov;

- 29.09.2005-27.07.2007: Ofiţer student, Facultatea de comandă şi stat major - Interarme Forţe Terestre, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Bucureşti;

- 01.07.2005-29.09.2005: Şef al logisticii (S4 Logistică), Centrul 42 Comunicaţii şi Informatică, Râşnov;

- 01.09.2002-01.07.2005: Şef al logisticii (S4 Logistică), Regimentul 42 Transmisiuni, Râşnov;

- 15.10.2001-01.09.2002: Ofiţer 3 logistică (S4 Logistică), Regimentul 42 Transmisiuni, Râşnov;

- 11.05.2001-15.10.2001: Ofiţer 4 logistică, Depozitul 241 Materiale de Intendenţă, Ploieşti;

- 05.10.1999-11.05.2001: Ofiţer 2 personal, mobilizare şi evidenţă efective, Depozitul 77 Materiale de Intendenţă, Râşnov;

- 01.01.1990-05.10.1999: Ofiţer 3 logistică, Depozitul 77 Materiale de Intendenţă, Râşnov;

- 23.08.1989-01.01.1990: Ofiţer 4 logistică, Depozitul 77 Materiale de Intendenţă, Râşnov.

Misiuni internaţionale:

- ISAF V, comandant batalion, Batalionul 1 Manevră / Task Force 21, provincia Zabul, Afganistan, 2012;

- Operaţia „ENDURING FREEDOM”, ofiţer de stat major CJTF 180/76, Bagram, Afganistan, 2004;

- Operaţia „ALBA”, ofiţer de stat major COMALBA, Tirana, Albania, 1997.

Exerciţii multinaţionale:

- „COMBINED RESOLVE III”, comandant batalion multinaţional / Task Force „Black Vipers”, JMRC, Hohenfels, Germania, 2014;

- „SARMIS 15”, comandant batalion multinaţional, CIL-FT, Cincu, România, 2015;

- „SABER GUARDIAN 17”, locţiitor comandant detaşament personal de stat major, CTC, Novo Selo, Bulgaria, 2017.

Decoraţii naţionale şi străine, titluri onorifice:

- Emblema de Onoare a Statului Major General, 2017;

- Titlul onorific de „Militar Veteran”, 2015;

- Emblema de merit „În Slujba Păcii” clasa a III-a, 2014;

- Medalia „Non-Article 5 NATO”, 2012;

- Ordinul „Virtutea Militară” în grad de cavaler cu însemn pentru militari, 2012;

- Insigna „Participant la Misiuni în Străinătate”, 2012;

- Emblema „Onoarea Armatei României” cu însemn de pace, 2011;

- Ordinul „Virtutea Militară” în grad de ofiţer cu însemn de război, 2005;

- Semnul onorific „În serviciul Patriei” pentru 15, 20 şi 25 de ani de activitate.

Limbi străine:

  • Limba engleză

Situaţia familială:

  • Căsătorit, 2 copii.
 CV-ul (în română)

D2I 18.10.2010

Adresa:

Unitatea Militară 02470, Bulevardul Mareşal Alexandru Averescu, nr. 1, Buzău, cod poştal 120257

Email:

relatii.publice02470@forter.ro

Telefon:

0238725910 / 0238426521

Vremea

BUZĂU

 

Social Media